Nieletni mieszkaniec Złocieńca odpowie za przywłaszczenie znalezionego portfela, w którym znajdowały się min. pieniądze, dokumenty i karta płatnicza. Policjanci odzyskali przywłaszczone mienie zanim właściciel zgłosił fakt jego utraty.
Złocienieccy kryminalni ustalili 16-latka, który znalazł portfel zawierający oprócz pieniędzy także dokumenty i kartę płatniczą. Jak się okazało sprawca nie tylko nie poczuwał się do zwrotu „znaleziska” prawowitemu właścicielowi, ale także trzykrotnie użył pozyskanej w ten sposób karty do zrobienia zakupów. W świetle obowiązującego kodeksu karnego takie zachowanie wypełnia znamiona kradzieży z włamaniem. Za trzecim razem zakupy się nie udały.
Warto pochwalić obywatelską postawę świadka, który w momencie gdy nieletni usiłował kupić papierosy nabrał podejrzeń tak co do pełnoletności klienta jak i potem co do samej karty.
Funkcjonariusze ustalili, że chłopiec dwukrotnie posłużył się przywłaszczoną kartą a kiedy chciał zapłacić nią za zakupy kolejny raz został zatrzymany.
Odzyskane mienie wkrótce trafi do prawowitego właściciela, który nie świadomy jego utraty nie zdążył zgłosić tego faktu na Policję.
Nastolatek został przesłuchany jako nieletni sprawca czynu karalnego.
O jego dalszych losach zadecyduje Sąd Rodzinny i Nieletnich .

Pamiętajmy, że jeżeli znaleźliśmy jakąś rzecz mamy obowiązek ją zwrócić. Jeżeli nie można ustalić do kogo ona należy, wtedy należy skontaktować się z instytucjami, które mogą nam w tym zakresie pomóc np. Biuro Rzeczy Znalezionych czy chociażby Policja.
Pominięcie tego obowiązku przy jednoczesnym przywłaszczeniu znaleziska naraża na odpowiedzialność karną.

Tekst: st.asp. Maciej Zieliński / IK Zdjęcia: Tomasz Jasyk [MAGAZYN DRAWSKI - Archiwum]