Za nami czas wytężonej pracy związanej z zapewnieniem bezpieczeństwa wypoczywającym na terenie naszego województwa. Przez ostatnie dwa miesiące głównie na trasach prowadzących do miejscowości nadmorskich widoczny był wzmożony ruchu kołowy. Minione wakacje obfitowały również w imprezy masowe o charakterze rozrywkowym, do zabezpieczenia których angażowani są policjanci. Czas wakacji to również odwiedziny z pogadankami oraz kontrolami w placówkach organizujących wypoczynek dla dzieci i młodzieży.

Od początku wakacji tj. od 25 czerwca do 31 sierpnia br. na drogach naszego województwa doszło do 242 wypadków, w których rannych zostało 287 osób a śmierć poniosły 22. W porównaniu do poprzednich lat, w których czas wakacji był krótszy o jeden dzień (w 2019 i 2020 wakacje trwały 26.06-31.09) statystyka wygląda następująco: liczba wypadków 2019 r. - 274, 2020 r. - 164, ranni: 2019 r. - 321, 2020 r. - 187, ofiary śmiertelne: 2019 r. - 31, 2020r. - 20. Głównymi przyczynami wypadków drogowych w minionym sezonie było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

Pomimo wielu apeli oraz prowadzonych działań profilaktycznych, podczas działań „Bezpieczne wakacje 2021” na zachodniopomorskich drogach zatrzymano ponad 1000 nietrzeźwych kierujących tj. tych co odpowiedzą za przestępstwo, za które grozi do dwóch lat pozbawienia wolności. Ponadto ujawniono ponad 420 kierowców po użyciu alkoholu lub działaniem innych środków odurzających.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ - "5 tysięcy wypadków drogowych, w których zginęło 479 osób - policja podsumowała tegoroczny bilans na drogach podczas wakacji"

Funkcjonariusze podczas działań „Bezpieczne wakacje 2021”, kontrolowali prędkość pojazdów, stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów. Mundurowi w białych czapkach szczegółowo sprawdzali także autobusy przewożące dzieci na kolonie czy obozy. Przez minione dwa miesiące w sumie skontrolowano blisko 460 autobusów, z których 22 nie dopuszczono do dalszej jazdy.Oprócz wzmożonych działań na głównych ciągach komunikacyjnych i drogach dojazdowych do miejsc letniego wypoczynku to również większa ilość służb w popularnych miejscach naszego regionu. W szczycie sezonu turystycznego zachodniopomorskich policjantów w pasie nadmorskim wspierali funkcjonariusze z Oddziałów Prewencji Policji z Katowic, Warszawy, Wrocławia i Poznania.

Niezmiernie ważne jest też bezpieczeństwo osób przebywających nad wodą i związana z tym profilaktyka tj. uwrażliwienie najmłodszych oraz ich najbliższych na zagrożenia oraz zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. W tym celu policjanci odwiedzali miejsca wypoczynku dla dzieci i młodzieży, gdzie poprzez zabawę i pogadankę, rozmawiali z uczestnikami o zagrożeniach i o tym jak chronić się przed nimi.

Oprócz wymienionych kolejne wykonywane przez nas dodatkowe obowiązki to kontrole przeprowadzane wspólnie z innymi służbami w placówkach letniego wypoczynku (obozy).Wakacje to także czas imprez masowych na terenie województwa zachodniopomorskiego, które zabezpieczali nasi policjanci oraz koledzy z innych garnizonów. Przy okazji angażowali się w różnego rodzaju pikniki, festyny i imprezy promujące bezpieczeństwo. Przy stoiskach policyjnych odbywały się gry, zabawy i mini turnieje prowadzone przez funkcjonariuszy.

Okres wakacyjny sprzyja zwiększonej liczbie osób wypoczywających na terenach przywodnych i akwenach. Stróże prawa przez cały okres wakacji podejmowali liczne przedsięwzięcia mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa nad wodą. Policyjni wodniacy dbając o bezpieczeństwo kontrolowali akweny, zwracając szczególną uwagę na dzikie kąpieliska. Od początku wakacji na terenie naszego województwa utonęło 10 osób. W tym samym czasie w ubiegłym roku utopiło się 18 osób.


POLECANY ARTYKUŁ - "W okresie wakacji br. na terenie kraju odnotowano 167 utonięć osób"