Zapraszamy na wirtualną wycieczkę po Pojezierzu Drawskim, pełną opowieści o zdarzeniach, ciekawostkach historycznych, zabytkach i regionalnych legendach! Wyprawę rozpoczniemy w stolicy powiatu – Drawsku Pomorskim.

W tym najstarszym w całym regionie mieście znajduję się kościół, który jest perłą architektury gotyckiej. 12 kilometrów na zachód położony jest Złocieniec, miasteczko o średniowiecznych korzeniach, zwane niegdyś „miastem dobrego sukna”, ze względu na sukcesy miejscowego tkactwa, a później przemysłu włókienniczego. Nieopodal tego miasta zwiedzimy rokokowe zabytki niewielkiego Darskowa oraz tajemniczy, monumentalny i mroczny Ordensburg nad Krosinem – nazistowski ośrodek szkoleniowy, który dziś jest obiektem wyjątkowym w skali europejskiej. Następnie przekroczymy dawną granicę między Margrabstwem a Rzeczpospolitą Obojga Narodów, żeby odwiedzić barokowy pałac w Siemczynie i zapoznać się z ciekawostkami dotyczącymi dawnego rodu Golczów. Wirtualną podróż zakończymy w dawnym starostwie drahimskim. Odwiedzimy czaplinecki kościółek o unikatowym barokowym wystroju i zapoznamy się ze staropolską twierdzą graniczną w Drahimiu, wysłuchując opowieści o słynnym zatargu drahimskim i mennicy fałszującej średniowieczne monety...

Wycieczka będzie prowadzona na żywo przez Jarosława Leszczełowskiego, na profilu na Facebooku Discover Pomerania.
Jarosław Leszczełowski ukończył studia informatyczne na Uniwersytecie Bundeswehry w Monachium, jednak od wielu lat pasjonuje się historią ziem drawskiej i wałeckiej. Jest autorem aż dwudziestu dziewięciu książek o dziejach tego regionu! Wśród tych publikacji ważne miejsce zajmuje złocieniecka tetralogia historyczna i trylogia o dziejach Mirosławca. Napisał też cykl sześciu książek będących przewodnikami historycznymi po miejscowościach ziem drawskiej i wałeckiej.

W 2012 r., po trzydziestu latach, powrócił z Warszawy w swoje rodzinne strony i zamieszkał w Stawnie koło Złocieńca. Jest honorowym obywatelem dwóch miast: Złocieńca i Mirosławca.

Jarosław Leszczełowski na co dzień zajmuje się zarządzaniem obszarem IT w dużych przedsiębiorstwach.

Tekst: Karolina Lewandowska


! Czekamy na Wasze informacje
magazyndrawski.pl - to portal z informacjami o Drawsku Pomorskim i regionie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce i bądź na bieżąco.
Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub inne zdarzenie? - pisz na magazyndrawski@gmail.com lub daj nam znać na facebookowym profilu Magazyn Drawski.