Jak informuje Sołectwo Zagozd na obszarze Sołectwa pojawiły się tam Wilki. Z informacji również wynika o pierwszych wyrządzonych szkodach jakie wyrządziły te zwierzęta.

Zwracamy szczególną uwagę na zachowanie ostrożności.

Należy też zwrócić uwagę aby nie wychodzić na długie spacery z własnymi psami na luzie a w gospodarstwie należy zabezpieczyć stan ogrodzenia aby psy ani wilk nie miały łatwego bezpośredniego spotkania się.

Pamiętajmy również że wilk jest pod ochroną.

Wilki od kilkunastu lat dynamicznie zwiększają swoją liczebność. Nie tylko wróciły na tereny, które zajmowały po II Wojnie Światowej, kiedy ich populacja w Polsce była najliczniejsza w XX w, ale pojawiają się też tam, gdzie nie było ich od niepamiętnych czasów.

Według GUS w roku 2016 liczba wilków przekroczyła 2000, a w 2017 w Polsce żyło ich już 2390. Często można usłyszeć, że to wartości zawyżone.Bardzo możliwe, bo rzeczywiście – liczebność wilka, z uwagi na jego tryb życia, częste przemieszczanie i dalekie wędrówki, szczególnie w miejscach gdzie wilki występują liczniej, jest trudna do oszacowania.
Ale raczej nikt nie kwestionuje, że obecnie wilki w naszym kraju mają się całkiem dobrze.

Jeszcze na początku XXI wieku, czyli wcale nie tak dawno, wilki kojarzone były głównie z górami – wschodnimi Beskidami i Bieszczadami oraz z Puszczą Białowieską.

Spotykane były także w Puszczy Augustowskiej, na Roztoczu i w Puszczy Noteckiej. Ich liczbę, wg różnych źródeł, określano na 500-1000 osobników.

To i tak dużo lepiej niż w fatalnych dla wilka latach 70-ych XX w., kiedy było ich chwilami mniej niż 100, ukrywających się w najbardziej niedostępnych ostępach Bieszczadów i Beskidu Niskiego. A obecnie? Są już w całym kraju.

Tekst: Tomasz Jasyk [MAGAZYN DRAWSKI] Zdjęcia: [Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie]