Trzynaste posiedzenie Zarządu Powiatu Drawskiego odbyło się w ostatnim dniu marca 2015 r. Omawiano najistotniejsze sprawy związane z kierowaniem powiatem. Podczas posiedzenia pojawił się także nietypowy pomysł związany z promocją regionu.

Choć za oknem pogoda jest na razie zmienna, czas już myśleć o sezonie turystycznym. Z tego powodu, w nawiązaniu do hasła promocyjnego powiatu „Jezior pięknych morze”, wstępnie omówiono ideę ulepszenia plaż nad kąpieliskami na terenie powiatu. Pomysł polega na wyposażeniu ich w piasek znad morza. Wzrósłby komfort plażowania, z żółtawego pyłu ucieszą się także dzieci. O tym, czy tak się stanie, zdecydują jednak dorośli. W pierwszym etapie Zarząd Powiatu opublikuje na stronie internetowej powiatu www.powiatdrawski.pl krótką ankietę, której zadaniem będzie odpowiedzieć na pytanie, w której z gmin warto takie przedsięwzięcie zrealizować. Zapraszamy do głosowania!

Ponadto Zarząd omówił różnorodne wnioski, w tym wniosek Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pom. o patronat nad ogólnopolskimi mistrzostwami klas wojskowych na poligonie drawskim, wniosek Powiatowego Urzędu Pracy w Drawsku Pom. o zwiększenie budżetu na 2015 r., wniosek Szkoły Podstawowej w Mielenku o wsparcie finansowe w zakupie gablot, wniosek Dyrektora Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Drawsku Pom. o zwiększenie środków finansowych, wniosek Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum w Czaplinku o wsparcie finansowe projektu „Drzewa nam - my drzewom” oraz wniosek Klubu Płetwonurków MARES o dofinansowanie zarybiania jezior Pojezierza Drawskiego.

Rozpatrywano także możliwość wsparcia akcji Dzień Ziemi w Czaplinku, a także oferty na wykonanie dokumentacji programu ochrony środowiska, raportu z wykonania programu oraz programu usuwania azbestu.

Zarząd poddał analizie informację Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Czaplinku nt. cateringu, propozycję zagospodarowania budynku przy ul. Seminaryjnej w Drawsku Pom., list otwarty Klubu PiS w sprawie funkcjonowania szpitala w Drawsku Pom., wysokość dodatków motywacyjnych dla dyrektorów szkół oraz informację w sprawie działalności statutowej i finansowej za 2014r. Szpitali Polskich S.A. - Drawskiego Centrum Specjalistycznego w Drawsku Pom.

Zarząd podjął także uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Drawskiego na rok 2015 oraz w sprawie przedłożenia sprawozdania rocznego z wykonania budżetu Powiatu Drawskiego za rok 2014 oraz informacji o stanie mienia Powiatu Drawskiego.

Zarząd obradował w składzie: Stanisław Kuczyński (Starosta), Jacek Kozłowski (Wicestarosta), Janusz Garbacz (Etatowy Członek Zarządu), Janina Jung (Członek Zarządu).

AKTUALIZACJA!!! 09. 04. 2015r.

AKCJA PROMOCYJNA. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Powiat Drawski ogłasza na stronie internetowej www.powiatdrawski.pl ankietę dotyczącą wyboru gminy, w której plaża zostałaby wyposażona w piasek znad morza.

Ankieta potrwa do 12 kwietnia 2015 roku. Z jej wynikami zostaną zapoznani Burmistrzowie i Wójtowie z Powiatu Drawskiego. Również od ich decyzji i pomocy zależało będzie powodzenie tej inicjatywy.

Skąd taki pomysł? Podczas spotkań z samorządowcami i mieszkańcami, nieustanie przewija się temat rozwoju turystyki w Powiecie Drawskim.

- Nie chcę, abyśmy poprzestali wyłącznie na mówieniu. Dlatego temat ten poruszany jest również na posiedzeniach Zarządu, który zajmować się powinien zarówno sprawami dużego kalibru, jak na przykład szpital, ale też i drobniejszymi, jak stypendia dla uczniów. Temat turystyki sytuowałbym mniej więcej po środku – mówi Starosta Stanisław Kuczyński. - Od 2008 roku w skali powiatu przybyło jedynie 11 obiektów noclegowych. Nie można tego wzrostu nazwać imponującym. To raczej stagnacja. Stąd oczywiście płynie wniosek, że turystów także nie przybywa. Wszyscy powinniśmy zadać sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje? Jeżeli naszą atrakcyjność turystyczną budujemy na zasobach naturalnych jak lasy, czy jeziora, to o ich kluczowy element – czyli plażę – powinniśmy zadbać szczególnie. Estetyczna plaża „sprzedaje” kąpielisko w taki sam sposób, jak czysty i estetyczny hol „sprzedaje” hotel. Może to przerysowany przykład, ale jeśli po holu biegają myszy, to klient z niego ucieka i szuka sobie lepszego miejsca. Trochę podobnie jest z kąpieliskiem – dodaje obrazowo Starosta. – Dajmy impuls turystyce, a ta wygeneruje miejsca pracy.

Ankieta internetowa potrwa do 12 kwietnia. Jej uczestnicy pytani są o potrzebę takiej akcji w konkretnej gminie. Następnie wyniki zaprezentowane zostaną burmistrzom i wójtom powiatu, z propozycją udziału w przedsięwzięciu.

Okazuje się, że koszty wcale nie są duże. Urząd Morski przekazuje bowiem piasek za darmo. Pochodzi on z pogłębiania morza w Ustce i w Łebie. Jedynym kosztem jest transport. Ze wstępnych szacunków wynika, że przywiezienie na przykład 150 ton piasku na jedną z plaż kosztować może około dziesięciu tysięcy złotych.

Ankieta dostępna jest TUTAJ!

AKTUALIZACJA 20.04.2015r.

AKCJA PROMOCYJNA „MORZE NAD JEZIOREM”. WYGRAŁ CZAPLINEK. - Nie mogę sobie przypomnieć, aby jakaś idea tak zjednoczyła wokół siebie mieszkańców całego powiatu, ze wszystkich jego gmin - mówi Starosta Drawski Stanisław Kuczyński, podsumowując głosowanie w ankiecie „Gdzie piasek znad morza”. - Frekwencja przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania. To absolutnie wspaniałe!

Oddano w sumie 2756 unikalnych głosów (z jednego komputera można było głosować tylko jeden raz, ponieważ ankieta rozpoznawała adres IP domowego routera umożliwiającego dostęp do sieci). Głosowali mieszkańcy wszystkich gmin Powiatu Drawskiego: Czaplinka (917 głosów), Kalisza Pomorskiego (695), Drawska Pomorskiego (456), Złocieńca (302), Ostrowic (279) i Wierzchowa (107 głosów).

- Liczba głosujących wskazuje wyraźnie, że ludzie chcieli nam coś powiedzieć - komentuje Starosta. - Choć początkowo informacja mogła wydawać się żartem, to tak naprawdę nasi mieszkańcy dali wyraz własnym oczekiwaniom. Pokazali, że mają swoje aspiracje, a od władz oczekują zmieniania rzeczywistości na lepsze. Choćby małymi, ale odważnymi krokami.

Mała urzędowa ankieta, której nie nadano wielkiego rozgłosu, w bardzo krótkim czasie zamieniła się w spontaniczną akcję społecznego poparcia. Od momentu startu głosowania, strona internetowa powiatu drawskiego www.powiatdrawski.pl przeżywała istne oblężenie.

- To wszystko było możliwe bez reklam telewizyjnych, czy radiowych spotów. Praktycznie bez zainwestowania nawet złotówki - dodaje Stanisław Kuczyński. - Wszystko zaczęło się od jednej informacji. Podchwyciły ją portale internetowe, prasa, różne organizacje i wreszcie nasi mieszkańcy. Kolejno publikowana była na stronach internetowych miast, w serwie sms-owym, udostępniana na facebooku, zebrała dziesiątki, a może i setki polubień. W aktywności na serwisach społecznościowych uczestniczyło również wielu ludzi młodych, którzy korzystają z darów natury naszego pojezierza wraz z dziećmi. Za to zaangażowanie w imieniu Zarządu Powiatu Drawskiego bardzo im dziękuję.

W zabawie wzięły udział różne grupy wiekowe i zawodowe, których nie zniechęciło nawet kilka niegrzecznych komentarzy zamieszczonych w Internecie.

- I za nie dziękujemy. Kontrowersje, w dłuższej perspektywie, zawsze okazywały się motorem rozwoju - tłumaczy Wicestarosta Jacek Kozłowski, odpowiedzialny w Starostwie za realizację tej akcji. - Zresztą obecnie leżący na naszych plażach piasek bardziej nadaje się do celów budowlanych, niż rekreacyjnych - dodaje.

Wyniki ankiety zostaną przekazane Burmistrzowi Czaplinka z propozycją współpracy w zakresie realizacji przedsięwzięcia. O szczegółach poinformujemy.

INFO [Powiat Drawski]