Od wielu lat Ośrodek Kultury zgłaszał założenie SZTABU i był głównym organizatorem kolejnych finałów WOŚP w mieście. Dlatego mamy doświadczenie i wiemy, ile jego organizacja wymaga pracy i zaangażowania finansowego, które należy zawsze zabezpieczyć z własnych środków. I robiliśmy to, zbierając każdego roku sporą kwotę, prawie zawsze największą w powiecie. Nikt z nas też nie zapomniał w tym roku o zarejestrowaniu sztabu, lecz była to nasza świadoma decyzja, bowiem już w październiku zdecydowaliśmy, że w najbliższym czasie będziemy pomagać osobom z naszego otoczenia, bo takich osób wokół nas pojawia się coraz więcej. Robiliśmy to już od lat wcześniej pomagając Kornelce, Dominikowi, Damianowi i innym, zbierając środki na ich leczenie i organizując koncerty. W podjęciu takiej decyzji na pewno utwierdziła nas kolejna bardzo smutna informacja o chorobie Zuzi, która tańczyła w naszym „Diabaziku". Już na początku listopada ogłosiliśmy, że organizujemy koncert charytatywny dla Zuzi. Koncert połączony z licytacją i aukcją różnych przedmiotów odbył się 29.XI i pozwolił nam zebrać prawie 10 tys. złotych. W jego przeprowadzenie zaangażowali się spontanicznie mieszkańcy naszego miasta.

Organizacja każdego z finałów WOŚP wymaga nakładów finansowych, m.in. za zakup gadżetów orkiestry na aukcję w sklepiku sztabu w Warszawie, zakup grochówki, fajerwerków, posiłku dla wolontariuszy, antyram do plakatów orkiestry na aukcję, opłacenia występujących artystów (znany zespół, czy kabaret zawsze ściąga więcej widzów) i innych różnych wydatków, nie licząc zupełnie pracy własnej. Im więcej się zaangażuje w to środków finansowych, tym więcej zbierze się na WOŚP, ale ktoś te środki finansowe musi zabezpieczyć. Nie jest tak, że organizacja Finału nic nie kosztuje, a wydatków nigdy nie wolno refinansować z zebranych na aukcji, czy podczas kwesty pieniędzy. Organizacją finałów WOŚP zajmują się różne instytucje: ośrodki kultury, szkoły, urzędy, harcerze, OSP, itp. Analizując nasze wydatki z organizacji kilku ostatnich finałów zdecydowaliśmy, że nie będziemy angażować się w organizację kolejnego finału, a finanse, jakie musielibyśmy wydać na ten cel przeznaczymy na organizację w ciągu przyszłego roku charytatywnych wydarzeń, z których dochód przekażemy bezpośrednio mieszkańcom naszego miasta i okolic, potrzebującym naszego wsparcia i pomocy. Takich apeli o pomoc dostajemy coraz więcej, co jest bardzo smutne i przygnębiające, gdy sobie uświadomimy, że ludzie nie mają środków na to, aby leczyć własne chore dzieci.

Naszych zaprzyjaźnionych wolontariuszy i partnerów naszych działań informowaliśmy o tych planach dużo wcześniej i dlatego, jeżeli ktoś chciał to mógł zorganizować sztab lub zgłosić się do innych sztabów i tam kwestować. Każdy może także dostarczyć przedmioty do okolicznych sztabów i lub wylicytować różne przedmioty podczas aukcji WOŚP w Internecie.

A w Drawsku będzie jeszcze wiele okazji ku temu, aby okazać serce i wesprzeć organizowane działania charytatywne. Najbliższe już pod koniec stycznia. Zapraszamy! Zawsze można też przekazać swój 1% podatku na wybrany przez siebie cel lub fundację.

Tekst: Dyrektor Ośrodka kultury w Drawsku Pomorskim Jolanta Pluto - Prądzyńska.