W tym roku będziemy obchodzili 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dzień ten upamiętnia uchwalenie Konstytucji 3 maja w 1791 roku – pierwszej w Europie, a drugiej na świecie, nowoczesnej ustawy regulującej ustrój Rzeczypospolitej i już 5 maja 1791 roku został uznany za święto.

Niestety, dwa lata po podpisaniu konstytucji nastąpił II rozbiór Polskich, a w 1795 roku Polska na 123 lata zniknęła z mapy Europy i świata. W czasie rozbiorów obchody Święta Konstytucji 3 maja były zakazane. Polacy ponownie mogli uroczyście obchodzić tę rocznicę dopiero po odzyskaniu przez Polskie niepodległości w roku 1919.

W czasie II Wojny Światowej ponownie zakazano obchodzenia święta. Taka sytuacja trwała aż do roku 1990. W latach 1944-1990, w dniu 2 maja obywatele musieli zdejmować flagi, tak aby 3 maja nie było ich widać. Święto Narodowe 3 Maja przywrócono ustawą z dnia 6 kwietnia 1990 r. (weszła w życie 28 kwietnia). Pierwsze uroczyste obchody tego święta odbyły się w Warszawie na Placu Zamkowym w 1990 r..Jest to dzień wolny od pracy i co roku wiąże się z licznymi obchodami i wydarzeniami, w których udział bierze oczywiście także nasza gmina. W tym roku obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Drawsku Pomorskim będą ograniczone do niezbędnego minimum. Ze względu na stan epidemii władze miasta upamiętnią ten dzień wywieszeniem flag oraz złożeniem kwiatów pod pomnikiem na drawskim cmentarzu, a Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim przygotuje w Centrum Kultury im. Eugeniusza Poniatowskiego w Drawsku Pomorskim specjalny koncert on-line „Jest Takie Miejsce, Jest Taki Kraj…”.


Warto przeczytać również artykuł - "Konstytucja 3 maja i nie tylko!!!"


! Czekamy na Wasze informacje
magazyndrawski.pl - to portal z informacjami o Drawsku Pomorskim i regionie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce i bądź na bieżąco.
Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub inne zdarzenie? - pisz na magazyndrawski@gmail.com lub daj nam znać na facebookowym profilu Magazyn Drawski.