W dniu dzisiejszym w sali Magazynu Solnego w Drawsku Pomorskim miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy fotograficzno - historycznej pod nazwą STACJA KOŃCOWA. To wojenne i powojenne wspomnienia mieszkańców naszego regionu ( głównie Drawsko Pomorskie i Powiatu Drawskiego).

Bartosz Kowalczyk oraz Luiza Skawińska twórcy wystawy zebrali wspomnienia w formie multimedialnej – głosowej – które teraz każdy może wysłuchać i jak sami autorzy projektu mówią nie sposób nudzić się przy autentycznych wspomnieniach opowiadanych przez samych świadków własnej historii.

10 postaci to:

Teresa Gorczyczewska z domu Kowalczyk, urodzona 5 maja 1936 roku w Radoszewicach, powiat Wieluń, woj. łódzkie. Na Ziemie Zachodnie przyjechała wraz z rodzicami w 1953 roku. Rodzice objęli gospodarstwo rolne w Białym Zdroju. Pani Teresa mieszka tam do dzisiaj.

Jerzy Gorczyczewski urodzony 1 czerwca 1935 roku w miejscowości Szucie, powiat Rypin, województwo bydgoskie, obecnie kujawsko-pomorskie. W 1953 roku samodzielnie wyjechał do Kalisza Pomorskiego aby podjąć pracę w firmie transportowej zajmującej się wywozem drewna z Poligonu Drawskiego.

Czesław Kręcisz urodzony 8 listopada 1938 roku w miejscowości Drugnia w woj. kieleckim, obecnie świętokrzyskim. W 1956 roku otrzymał nakaz pracy w oświacie w powiecie drawskim. Od 1956 do 1967 roku pracował w Szkole Podstawowej nr 2 w Złocieńcu. Od 1967 roku objął funkcję dyrektora w Liceum Ogólnokształcącym w Drawsku Pomorskim. Za pracę pedagogiczną i społeczną został odznaczony medalem Komisji Edukacji Narodowej. Mieszka wraz z małżonką w Drawsku Pomorskim.

Wacław Arefiew urodzony 7 listopada 1936 roku w Ostrowie. Wojna zastała jego rodzinę w Nowogródku. Ojciec został aresztowany, a on z matką zesłany na Syberię. Do Polski powrócili w listopadzie 1956 roku najpierw na Mazowsze, potem wraz z mamą przyjechał na Ziemie Zachodnie i zamieszkali w Złocieńcu. Pan Wacław pracował jako operator w kinie MEWA. Mieszka tu do dziś.

Antoni Godlewski urodzony w 1952 roku na Syberii nad jez. Bajłkał. Wraz z rodziną przyjechał do Polski w 1956 roku i osiadł w Drawsku Pomorskim. Pracował między innymi w drawskim tartaku. Mieszka tu do dziś.

Maria Kawińska z domu Mityszyn 15 sierpnia 1932 roku w Obertynie, powiat Horodenka. W 1946 roku wraz z rodziną przyjechała na Ziemie Zachodnie gdzie rodzice objęli gospodarstwo w Starej Studnicy. W latach 50 tych już razem z mężem przeprowadziła się do Drawska Pomorskiego i mieszka tu do dziś.

Zbigniew Augustyniak urodzony 3 sierpnia 1946 roku w Łęczycy w woj. Łódzkim. Na Ziemie Zachodnie razem z rodzicami przyjechał w 1949 roku i początkowo zamieszkał w Żabienku. Potem rodzina przeprowadziła się do Drawska Pomorskiego. Od najmłodszych lat związany z Klubem Sportowym DRAWA, gdzie najpierw był piłkarzem, a potem trenerem i opiekunem młodych zawodników. W Drawsku Pomorskim mieszka do dziś.Jan Bułczyński ma 87 lat urodził się w Pińsku na Polesiu, dzisiaj jest to terytorium Białousi. Do Drawska Pomorskiego przyjechał z rodzicami i rodzeństwem 6 grudnia 1945 roku. Pan Jan jest muzykiem i kompozytorem oraz wielokrotnie nagradzanym biegaczem długodystansowym.

Krystyna Krauze z domu Wojtowicz urodziła się 13 marca 1929 roku w Ustrzykach Dolnych. Dzieciństwo spędziła w Felsztynie w województwie lwowskim. Do Polski z mamą i siostrami przyjechała w 1946 roku. Pracowała w Powszechnej Spółdzielni Spożywców, początkowo w księgowości, później jako dekoratorka witryn sklepowych. Mieszka w Złocieńcu do dziś.

Maria Sroka z domu Poświatowska urodziła się 22 czerwca 1928 roku w Wąbrzeźnie. Dzieciństwo spędziła z rodzicami w Poznaniu. W 1955 roku wyjechała do Jarosławia ponieważ jej mąż po skończonych studiach otrzymał tam nakaz pracy w sądownictwie. W 1959 roku przeprowadzili się do Drawska Pomorskiego. Pani Maria pracowała w Drawskich Zakładach Przemysłu Terenowego.

Serdecznie polecamy wstąpić i posłuchać gawęd opowiadanych przez świadków historii naszego regionu.

Przewiduje się że wystawa będzie dostępna do końca stycznia 2020 roku.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Jasyk [MAGAZYN DRAWSKI]