Aż 8 jednostek Straży Pożarnej gasiło pożar jaki wybuchł wczoraj po godzinie 14.00.
W miejscowości w Białym Zdroju gmina Kalisz Pomorski zgłoszono zadymienie w wiejskiej świetlicy. Po przyjeździe pierwszych jednostek gaśniczych stwierdzono pożar dachu. Wezwano posiłki z całego regionu.
Stwierdzono że ogień jest między poszyciem a dachem co utrudniało gaszenie ognia i dlatego strażacy musieli rozebrać część dachu aby dotrzeć do ognia.
Dodatkowym problemem było zabezpieczenie kolejnego obiektu mieszkalnego który bezpośrednio przylegał do płonącej świetlicy.
Ogień jednak szybko został opanowany i nie zagroził innym obiektom w pobliżu, jednak świetlica całkowicie nie nadaje się do użytku. Trwa szacowanie strat oraz badanie przyczyn pożaru.
Z naszych ustaleń do jakich dotarła nasza redakcja ze wstępnych nieoficjalnych ustaleń wynika że przyczyną pożaru mógł być nieszczelny przewód kominowy.
Nieszczelność przewodów kominowych wynika głównie z braku czyszczenia przewodów kominowych do jakich jest zobowiązany właściciel obiektu. Nagromadzona sadza w kominie powoduje rozsadzenie przewodu kominowego co skutkuje nieszczelnością komina a w następstwie pożarem.

Tekst: Tomasz Jasyk [MAGAZYN DRAWSKI] Zdjęcia: [OSP Kalisz Pomorski]