Transport więźniów z PUBP w Drawsku do PUBP w Szczecinku – był to temat przewodni zorganizowanej przez nas rekonstrukcji, która odbyła się dnia 10 października. Przemarsz na dworzec rozpoczął się od budynku byłej siedziby PUBP w Drawsku, gdzie został odczytany akt oskarżenia Marii Tkaczyk i Jana Brzysko. Oskarżonych konwojowało dwóch funkcjonariuszy władzy ludowej. Po przetransportowaniu więźniów pociągiem do Szczecinka i doprowadzeniu ich do ówczesnej siedziby PUBP, miało miejsce oficjalne przekazanie aresztowanych w ręce szczecineckich funkcjonariuszy.
Wydarzeniu towarzyszyło także dwoje żołnierzy oraz sanitariuszka 5 Wileńskiej Brygady AK. Podczas przewozu oskarżonych, na postoju w Czaplinku przyłączyły się do nas kobiety w strojach z lat 50., jadące do Łubowa.
Podczas inscenizacji rozdawaliśmy przechodniom ulotki zawierajace informacje o represjach i miejscach represji okresu stalinizmu lat 1945 – 1956. Sama rekonstrukcja spotkała się z zainteresowaniem przechodniów jak i pasażerów pociągu.
Całe wydarzenie odbyło się dzięki współpracy z Trójmiejską Grupą Rekonstrukcji Historycznych w składzie: Krzysztof Żołynia, Marcelina Mastalisz oraz Krzysztof Leśniowski. W role kobiet jadących do Łubowa wcieliły się: Julia Baczyńska,
Katarzyna Gabryś, Emma Brożek, Anna Maria Patalan oraz opiekun grupy artystycznej „Wypożyczalnia skrzydeł” z Czaplinka – Alina Karolewicz.
Swoją pomocą służyli także: Konrad Szymczak – wcielający się w postać Jana Brzyski oraz Aleksandra Podgajna, jako żołnierz 5 Wileńskiej Brygady AK.
Rekwizyty zostały udostępnione, dzięki życzliowości Wiesława Piotrowskiego. Zaś Nadleśnictwo Czaplinek – Nadleśniczy Robert Frutczak – wsparli finansowo projekt „Po torach pamięci”.
Wideo z rekonstrukcji prezentujemy poniżej: