Na terenie Wzgórza Hetmańskiego w południowej części poligonu Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko w ramach ćwiczeń Defender 20 Plus zostały zrzucone wojska powietrznodesantowe 6 Brygady Powietrznodesantowej z pod Krakowa.

Po raz pierwszy zrzucono platformy wielkogabarytowe z pojazdami AERO.

W operacji powietrznej wykorzystano POLSKIE samoloty transportowe Casa i C 130 Hercules. Desantowało się prawie 500 żołnierzy z 6️ Brygady Powietrznodesantowej. Żołnierze skakali z wysokości 400 metrów korzystając ze spadochronów AD-95, które otwierają się, dokładnie wtedy gdy skoczek opuszcza samolot.

Podczas desantu w specjalnych zasobnikach został zrzucony także sprzęt wsparcia, m.in. zestaw przeciwpancerny Spike, przeciwlotniczy GROM, moździerz M-98, a także ultralekki 60 mm moździerz LRM vz. 99 Antos.Jednak jako pierwszy na poligonie wylądował pojazd Aero, który po raz pierwszy został użyty w tak dużych manewrach. Wóz można desantować z pokładu Herculesa, aby podczas misji transportować nim ludzi, sprzęt, holować przyczepy, moździerze czy działa artyleryjskie. Dzięki temu na każdą operację żołnierze mogą zabrać ze sobą więcej sprzętu.
15 takich wozów 6️ Brygada Powietrznodesantowa otrzymała w styczniu. – Zyskaliśmy umiejętności, których od ponad 30 lat nikt w naszej armii nie miał – powiedział generał brygady Grzegorz Grodzki, dowódca 6️ Brygady.

Przeczytaj również - Nowe pojazdy wojsk aeromobilnych

Tekst i zdjęcia: Tomasz Jasyk [MAGAZYN DRAWSKI]! Czekamy na Wasze informacje
magazyndrawski.pl - to portal z informacjami o Drawsku Pomorskim i regionie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce i bądź na bieżąco.
Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub inne zdarzenie? - pisz na magazyndrawski@gmail.com lub daj nam znać na facebookowym profilu Magazyn Drawski.