Wiedzą o tym mieszkańcy Sołectwa Zółte, którzy już od wielu tygodni przygotowują się do kolejnego Jarmarku średniowiecznego (16 lipca 2016r.). Właśnie rozpoczęli kolejne zajęcia warsztatowe, które są jednym z etapów działań zmierzających do przekształcenia wsi w wieś tematyczną - „wieś z pomysłem".

Motywem przewodnim są oczywiście odkrycia archeologiczne na „Wyspie Świętych Koni". Do udziału projekcie zaproszono mieszkańców Sołectwa Nętno. Odbyły się już pierwsze warsztaty ceramiczne, a wcześniej także sianoploty. Od marca ruszy wikliniarstwo. Kilkanaście osób lepiło gliniane misy, miski i miseczki, które po wyschnięciu i wypaleniu w piecu ceramicznym będą służyły do dekoracji i wyposażenia stoisk podczas jarmarku.

Wieś tematyczna to wieś, w której powstał nowy pomysł na jej rozwój, temat na nową opowieść, dzięki której społeczność wsi zacznie żyć nowym życiem. Ta nowa opowieść prowadzić do nowych zdarzeń ! Sukces ubiegłorocznego Jarmarku był dużym zaskoczeniem dla samych mieszkańców, ale też motywacją do jeszcze lepszego przygotowania się w tym roku. Tak więc szykują się duże zmiany także w wystroju wsi.

INFO [Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim]