8 maja 2015 zapraszamy do zwiedzania naszego Centrum Kultury im. Eugeniusza Poniatowskiego. Tylko w tym dniu będzie można poznać obiekt zza kulis.

Natomiast już od 7 maja 2015r zapraszamy na TYDZIEŃ Z BIBLIOTEKĄ - szczegóły poniżej! 

DRAWSKO POMORSKIE, 7-15 MAJA 2015
Program:

1. Rejonowy Przegląd Recytatorski „Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne" /Centrum Kultury, 7.05 godz. 9:00/

2. „WYBIERAM BIBLIOTEKĘ" - dzień otwarty 9.05 godz. 9:00 /plac przed biblioteką ul. Piłsudskiego 12/

• gry, zabawy animacyjne, konkursy, malowanie buziek, zwiedzanie
• Teatr Rozmaitości „Gwitajcie" ze Szczecina w programie interaktywnym dla dzieci, godz. 10:00
• gra w szachy plenerowe
• Kiermasz Taniej Książki

3. Slajdowisko - „Pierwszy krok do orientu" spotkanie z podróżnikiem Leszkiem Szczasnym, 12.05 godz. 16:00 /sala widowiskowa ul. Piłsudskiego 12/

4. Wycieczki: zwiedzanie biblioteki, lekcje biblioteczne, warsztaty i spotkania z bibliotekarzami (wg harmonogramu)

5. Konkurs „Moja ilustracja do książki Grzegorza Kasdepke" - rozstrzygnięcie

Dodatkowe wydarzenia:

  • 22.05 godz. 12:30 spotkanie laureatów konkursu z autorem książek dla dzieci Grzegorzem Kasdepke /sala widowiskowa ul. Piłsudskiego 12/
  • 23.05 godz. 10:00 rajd rowerowy „Odjazdowy bibliotekarz"

 

TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2015

Tegoroczne wydarzenia w ramach Tygodnia Bibliotek odbędą się pod hasłem „Wybieram bibliotekę".
Biblioteki to miejsca interesujących spotkań, imprez kulturalnych i naukowych, inspirujących przedsięwzięć. Coraz częściej dysponują także atrakcyjnymi, przyjaznymi i dobrze wyposażonymi wnętrzami. Nic dziwnego, że szukając ciekawego miejsca „wybieram bibliotekę".

Wobec szybko zachodzących zmian w modelach oraz technikach komunikacji, konieczne jest ciągłe poszerzanie swoich umiejętności. Biblioteki realizując zadania edukacji informacyjnej umożliwiają zdobywanie nowych kompetencji i zapobiegają cyfrowemu wykluczeniu, więc by sprawnie funkcjonować w świecie zdominowanym przez Internet „wybieram bibliotekę".

Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek daje możliwość zaprezentowania tych cech, które sprawiają, że biblioteka ze swoją ofertą jest w nauce, kulturze i edukacji nie tylko instytucją nieodzowną, ale także atrakcyjną.

Dlaczego więc „wybieram bibliotekę"?

Zasadniczą rolą bibliotek jest gromadzenie i udostępnianie dorobku piśmienniczego. W rzeczywistości nieaktywnych linków internetowych i efemerycznych projektów biblioteki są rzecznikiem i gwarantem stabilnego, a także możliwie najszerszego i zgodnego z prawem dostępu do informacji. Jeżeli więc konieczne jest dotarcie do tekstu: naukowego, literackiego, publicystycznego, w formie drukowanej, ebooka czy audiobooka – „wybieram bibliotekę".

Drawscy bibliotekarze zapraszają mieszkańców, szkoły i przedszkola do skorzystania z oferty, którą przygotowali w ramach tych wydarzeń. W ramach przedsięwzięcia zarówno w bibliotece centralnej, jak i w poszczególnych filiach zorganizowanych będzie szereg imprez. W placówkach odbędą się m.in. spotkania autorskie i czytelnicze, różnego rodzaju konkursy. Nie zabraknie także warsztatów i wystaw. A wszystko to po to, aby w świadomości mieszkańców utrwalić wizerunek biblioteki jako tej instytucji, która propaguje szeroko rozumiane życie kulturalne.

Już w dniach 6-7 maja odbędą się eliminacje miejsko-gminne i rejonowe Przeglądu Recytatorskiego" Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne" w sali kinowej przy ul. Dworcowej 2. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjum.
Sobota, 9 maja to Dzień Otwarty Biblioteki. Od godz. 10.00 na placu przed biblioteką rozpocznie się majówka pełna niespodzianek: zabawy, konkursy, gry plastyczne i zręcznościowe dla dzieci, kiermasz i taniej książki i wiele innych atrakcji.
We wtorek ,12 maja biblioteka zaprasza młodzież na spotkanie z podróżnikiem Panem Leszkiem Szczasnym autorem książki „Świat na wyciągnięcie ręki", które odbędą się w Szkole Podstawowej i Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Drawsku Pomorskim oraz po południu w bibliotece drawskiej.

Bibliotekę można także zwiedzać każdego dnia. Mogą to być wycieczki wcześniej umówione telefonicznie ,na które zapraszamy grupy przedszkolaków, dzieci i młodzież szkolną wraz z wychowawcami.
Prawie dwa lata dzieci w Drawsku czekały na spotkanie autorskie ze swoim ulubionym pisarzem książek panem Grzegorzem Kasdepke. Spotkanie grupy dzieci z drawskiej szkoły podstawowej z pisarzem odbędzie w piątek 22 maja o godz. 12.30 w sali widowiskowej ośrodka na ul. Piłsudskiego. Podczas spotkania zostaną wręczone nagrody dla laureatów konkursu oraz możliwy będzie zakup książek autora.

W ramach promocji biblioteki zapraszamy także wszystkich chętnych do udziału w kolejnej edycji rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz, który zaplanowano na sobotę, 23 maja.

Na czas majowego Tygodnia Bibliotek 2015 drawska biblioteka zdecydowała się na abolicję dla czytelników w celu uzupełnienia i odzyskania swoich księgozbiorów. Tym samym informujemy naszych czytelników, którzy zadają dość często pytanie: „Jak uniknąć płacenia kary w bibliotekach?, że będzie to idealny moment na uniknięcie kary za nieoddane książki. Wypożyczyłeś książki z biblioteki dawno temu? Boisz się oddać? - w tych dniach możesz to zrobić bez ponoszenia konsekwencji finansowych. Biblioteka zaprasza wszystkich czytelników, którzy zapomnieli lub nie mogli z różnych względów zwrócić w terminie wypożyczonych książek, aby w maju przetrzymane książki dostarczyli do najbliższej biblioteki, czy filii bibliotecznej. W razie zagubienia można przynieść w zamian inne wartościowe pozycje.

Wkrótce więcej szczegółów na plakatach i na stronie www.kulturadrawsko.pl

INFO [Ośrodek Kultury Drawsko Pomorskie]