To już pięć wspólnych lat za nami. Od otwarcia Centrum Kultury odwiedziło nas ponad 175 000 widzów. Ta statystyka dotyczy tylko widzów, którzy zakupili bilety, a nie obejmuje widzów wydarzeń niebiletowanych, bezpłatnych. Większość to widzowie kina, ale w sali kinowej odbywało się wiele koncertów i spektakli teatralnych oraz innych wydarzeń artystycznych lub okolicznościowych. Każdego roku to ponad 30 000 widzów, a dotychczas rekordowy był rok 2015 z liczbą sięgającą prawie 40 000. Dobrze zapowiada się także rok bieżący, gdyż już mamy ponad 35 000 widzów.

Nasi widzowie to nie tylko mieszkańcy Drawska, ale również okolicznych miejscowości, tj.: Łobez, Świdwin, Resko, Kalisz Pomorski, Węgorzyno, itp. To widać zwłaszcza podczas spektakli teatralnych lub koncertów, gdzie publiczność stanowią głównie osoby przyjezdne. Wszyscy chwalą sobie możliwość przyjazdu do kina z dziećmi i młodzieżą także na seanse przedpołudniowe, ale przede wszystkim to, że tak jak wielkie Multikina – gramy wiele interesujących filmów premierowo. Niesłabnącą popularnością cieszy się kawiarnia i tani popcorn, którego sprzedaż możemy już chyba liczyć w tonach. Widzowie chętnie uczestniczą również w nocnych maratonach filmowych. Od niedawna drawskie kino czeka na widzów codziennie i jak się okazało poniedziałkowe i wtorkowe seanse też mają swoją widownię, a są to osoby, które raczej nie lubią weekendowych tłumów w kinie. Częściej odbywają się też projekcje filmów w ramach kina dyskusyjnego i cieszą się coraz większą popularnością.

Wysoka frekwencja w kinie wynika przede wszystkim z doboru odpowiedniego repertuaru filmowego oraz dostępu do cyfrowej technologii, dzięki której premierowe wyświetlanie filmów jest możliwe nawet w naszym małym kinie. Oczywiście nie jesteśmy w stanie wyświetlać wszystkich filmów premierowo, ponieważ nie jesteśmy kinem wielosalowym. Skutkiem ubocznym wyświetlania premierowego w kinie jednosalowym jest to, że inne filmy muszą dłużej czekać na swoją kolej, ale nasi widzowie są cierpliwi i na pewno nam to wybaczą. Dokładamy jednak wszelkich starań, aby repertuar był najbardziej atrakcyjny jak to tylko możliwe. Nie wszystko jednak zależy od nas. Nasze kino współpracuje z wieloma dystrybutorami filmowymi z kraju i zza granicy. Często podpisując z nimi umowę musimy zaakceptować dosyć restrykcyjne warunki dotyczące wykorzystania kopii filmowej, stąd czasami godziny wyświetlania i ceny biletów są nam narzucone. Ma to również wpływ na długość wyświetlania jednego filmu - czasami to nawet trzy tygodnie, podczas których nie można wyświetlać innych filmów, nawet filmu dla dzieci. Jednak sytuacja taka najczęściej dotyczy filmów, które mają dużą oglądalność i takie ryzyko się opłaca. W repertuarze naszego kina pojawiają się też filmy niszowe kina europejskiego i światowego, tematyczne i te nagradzane wieloma nagrodami filmowymi.

Po wielu latach intensywnej eksploatacji duża część foteli uległa zniszczeniu. Koszty naprawy niestety są bardzo wysokie, więc powoli zbieramy pieniądze na nowe, wygodniejsze i być może bardziej trwałe. Salę kinową zawsze staramy się utrzymać w czystości. Niestety nie zawsze jest to możliwe zwłaszcza wtedy, gdy przerwy pomiędzy seansami są krótkie a kino jest pełne widzów. Każdy widz może nam pomóc w utrzymaniu czystości na sali wyrzucając zużyte opakowania do specjalnie przeznaczonych do tego celu pojemników. I większość widzów tak czyni, za co serdecznie dziękujemy!

Dziękujemy również za Waszą obecność i zapraszamy do kina Drawa.

Tekst i zdjęcia: [kulturadrawsko.pl]