11 sierpnia na terenie CSWL Drawsko miał miejsce występ artystyczny kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca z Gminnego Ośrodka Kultury w Lini.
Grupa młodych artystów gościła na terenie powiatu drawskiego, realizując program warsztatów artystycznych swojej Małej Ojczyzny Kaszub. Dzięki przychylności i życzliwości płk. Marka GMURSKIEGO zespół przez kilka dni przebywał w Karwicach, gdzie miał możliwość korzystania z atrakcji turystycznych i dobrodziejstw przyrody tego miejsca. W podziękowaniu za możliwość realizacji przedsięwzięć związanych z pobytem na ziemi drawskiej, zespół "Kaszebsko Rodzezna", czyli "Rodzina Kaszubska", wyraziła chęć uświetnienia w naszej jednostce obchodów zbliżającego się Święta Wojska Polskiego .
Kadra, pracownicy wojska oraz zaproszeni goście mieli okazję podziwiać na scenie rdzennych mieszkańców Kaszub w mistrzowskim wykonaniu regionalnych pieśni i tańca. Niezwykłą choreografię dopełniały ręcznie haftowane stroje wykonawców. Na uwagę zasługuje również narracja kierownika grupy i opiekuna duchowego w jednej osobie, pani Marii OSMAŃSKIEJ. Pani Maria z wielką łatwością i wdziękiem nawiązała kontakt z osobami zgromadzonymi na widowni, z entuzjazmem opowiadając o kaszubskich tradycjach i kulturze. Większość Uczestników koncertu mogli również po raz pierwszy zobaczyć i usłyszeć brzmienie takich instrumentów, jak burczybas czy diabelskie skrzypce. Zdolnościami tanecznymi wykazały się osoby na widowni podczas tańca ludowego, do którego zostali zaproszeni przez członków zespołu.
Po występie pani Maria Osmańska, w podziękowaniu za okazaną życzliwość, złożyła na ręce płk. Marka Gmurskiego wiązankę kwiatów w barwach narodowych. Dla upamiętnienia tego niecodziennego spotkania Komendant wręczył zespołowi ryngraf symbolizujmy tradycję CSWL Drawsko oraz zaprosił na żołnierski poczęstunek oraz do odwiedzenia Sali Tradycji.

Tekst i foto: Beata Chłopik

REKLAMA: