W opisach dotyczących ubiorów ludzi zamieszkujących nasze tereny nie spotyka się szczególnych cech charakterystycznych . Mówi się tylko o ciemnych kolorach oraz ubraniach jasnych na lato. W opracowaniu wzoru kierowaliśmy się „standardem” kostiumu ludowego w Polsce, a także wyglądem estradowym. Przygotowując haft drawski kierowaliśmy się także kolorystyka oraz kształtem roślin. Do jego stworzenia wybraliśmy rośliny charakterystyczne dla naszego regionu. Rośliny endemiczne, reliktowe, które spotkać można w lasach, na łąkach i wokół drawskich jezior. Należą do nich: cykoria podróżnik, ślaz dziki, bażyna czarna, widłak, nenufar, rumianek, mak i kaczeńce.

Po konsultacji z Panem dr hab. profesorem Bogdanem Matławskim z Uniwersytetu Szczecińskiego ostateczny wzór haftu przyjął taką formę:

Kostium drawski.
Na stój męski składają się:
1. Kaftan z długim rękawem z sukna bez kołnierza zapinany na jeden rząd ozdobnych guzików.
2. Kamizelka czarna krótka zapinana na guziki, cięcie krawieckie dopasowujące kamizelkę w pasie do figury, z przodu dwie klapki imitujące kieszonki.
3. Spodnie jasne bawełniane szerokie, wpuszczane w cholewy ściągnięte na gumkę w pasie.
4. Koszula płócienna zapinana na guziki z haftem na mankietach i kołnierzyku, rękaw szeroki.
5. Buty czarne z cholewami.
6. Kapelusz czarny z czerwoną wstążką albo haftem.

Na strój damski składają się :
1. Chusta płócienna biała tzw. czepcowa z haftem na przodzie
2. Katanka czarna z długim rękawem z aksamitu, haftowana na mankietach i kołnierzyku zapinana na czarne guziki na nóżce, pętelki ozdobne wszyte wykonane ze sznurka sutarzowego, cięciem krawieckim dopasowana w talii, wzór w odniesieniu do ubioru Słowińców
3. Spódnica długa, szeroko marszczona w kolorze zielonym mówiącym o naszych drawskich terenach – zielonych lasach, łąkach i polach
4. Fartuch biały płócienny zakończony koronką bawełnianą z haftem na dole
5. Buty czarne ludowe
6. Czerwone korale
7. Bluzka biała płócienna z krótkim rękawem lekko przymarszczonym i zebranym na gumkę, okrągły dekolt naokoło ozdobiony haftem

Zielony kolor spódnicy integruje się z zielonymi lasami i łąkami których tak wiele wokół nas, natomiast czarny kolor katanek związany jest z zapisem etnograficznym, mówiącym o noszeniu przez ludność na naszym terenie ciemnych ubrań.
Kostium drawski jest praca złożoną. Pomysłodawczynią i autorką projektu jest Pani Jola Parol instruktor i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Diabaz. Spośród wielu wspaniałych gatunków roślin do haftu wybrała je Pani dyrektor Ośrodka Kultury Jolanta Pluto-Prądzyńska. Rozrysowanie graficzne zawdzięczamy pani plastyk Ewie Kamińskiej –Mikołajczyk.

W kostium drawski ubrana jest już kapela i grupa śpiewacza Diabaz.

Tekst: Jolanta Parol oraz Marta Wendykowska Zdjecia: Tomasz Jasyk [MAGAZYN DRAWSKI]