24 września w drawskiej bibliotece odbyło się szkolenie warsztatowe z zakresu gamifikacji literatury.

W szkoleniu udział wzięli bibliotekarze z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Drawsku Pomorskim oraz bibliotek szkolnych. Szkolenie przeprowadziła pani Alicja Krawczyńska z firmy Good Games.

Choć smartfony weszły do masowego użycia dopiero kilka lat temu, współczesna młodzież zupełnie nie wyobraża sobie bez nich życia. Jednak zamiast potępiać zarówno młodych ludzi, którzy nie sięgają po książki, ale za to spędzają długie godziny grając w gry w smartfonie, jak i „winne” temu nowoczesne technologie, lepiej znaleźć rozwiązanie łączące literaturę, nową technologię i grę.Czwartkowe szkolenie wyposażyło bibliotekarzy w podstawową wiedzę oraz kompetencje i umiejętności, które umożliwią wprowadzenie w drawskiej bibliotece nowych narzędzi i usług, które przyciągną i zatrzymają w bibliotece ludzi młodych. Trenerka przedstawiła uczestnikom przykłady zgamifikowanych książek, stworzonych gier miejskich oraz nowe technologie, które są doskonałą metodą na pozyskanie młodych czytelników. Gry terenowe, jako narzędzia pełniące funkcje rozrywkowe, ale także promocyjne, są doskonałym środkiem służącym poprawie lokalnego wizerunku bibliotek. Gry to nie tylko doskonała rozrywka i niekonwencjonalny sposób spędzenia wolnego czasu, ale również możliwość rozwijania umiejętności logicznego myślenia. Uczą one strategii, spostrzegawczości, zręczności i szybkiej reakcji. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się: jakie są najnowsze trendy w świecie gier, jak skompletować atrakcyjną kolekcję gier dla biblioteki, jak docierać do zainteresowanych, jak korzystać z gier w celu promocji czytelnictwa, czym są gry terenowe, jakie są ich rodzaje, które z nich mogą być wykorzystane przez biblioteki. Omówione zostały teoretyczne oraz praktyczne aspekty ich organizacji. Dodatkowo przeprowadzono część warsztatową, podczas której bibliotekarze mogli sami tworzyć gry w oparciu o aplikację ActionTrack. Stworzone gry zostały przez bibliotekarzy przetestowane w praktyce.Na zakończenie szkolenia uczestnicy wzięli udział w testach gry ortograficznej, które odbyły się w parku im. F.Chopina w Drawsku Pomorskim z udziałem młodzieży ze Szkoły Podstawowej Nr 1.


! Czekamy na Wasze informacje
magazyndrawski.pl - to portal z informacjami o Drawsku Pomorskim i regionie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce i bądź na bieżąco.
Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub inne zdarzenie? - pisz na magazyndrawski@gmail.com lub daj nam znać na facebookowym profilu Magazyn Drawski.