1 sierpnia w Drawsku Pomorskim odbyły się obchody upamiętniające Akcję „Burza” oraz wybuch Powstania Warszawskiego. Uroczystości odbyły się z udziałem władz samorządowych, wojsk polskich, amerykańskich, mieszkańców i turystów.

Przed wybiciem godziny 17.00 na placu Konstytucji zgromadziło się kilkaset osób by oddać hołd poległym i zamordowanym w największym zrywie niepodległościowym Armii Krajowej i największej akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Były biało czerwone flagi, race oraz symbole polski walczącej.

Oficjalną część uroczystości, którą prowadzili żołnierze z Garnizonu Drawsko, rozpoczęto krótkim rysem historycznym z wydarzeń z dnia 1 sierpnia 1944 roku. Następnie przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego wciągnięto na maszt flagę Polski i minutą ciszy uczczono pamięć bohaterów, którzy poświęcili swoje życie za wolność naszą i ojczyzny.

W godzinę „W” punktualnie o 17.00 uruchomiono syreny alarmowe, a grupa mieszkańców w ramach hołdu odpaliła race. Wszyscy zatrzymali się i w ciszy wrócili myślami do dnia przed 76 laty, kiedy to na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego “Bora” rozpoczęło się wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Powstanie, które miało w założeniach trwać kilka dni zakończyło się kapitulacją po 63 dniach walk. Poległo w nim lub zostało zamordowanych przez Niemców 16 tysięcy powstańców i ok. 180 tysięcy cywilów.Zgromadzeni tego dnia na placu mieli też okazję zobaczyć wystawę okolicznościową pn. "Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę" udostępnioną przez Instytut Pamięci Narodowej, a przygotowaną przez pracowników Referatu Opieki nad Zabytkami drawskiego urzędu miejskiego. Był również sprzęt wojskowy prezentowany przez żołnierzy polskiej i amerykańskiej armii oraz sprzęt ochotniczej straży pożarnej z Ostrowic i Wojskowej Straży Pożarnej z Oleszna.

O Powstańcach pamiętali także piłkarze i kibice Klubu Piłkarskiego z Drawska Pomorskiego. Podczas rozpoczęcia inauguracyjnego meczu ligi okręgowej z drużyną Błonie Barwice uczcili pamięć poległych bohaterów. Sportowcy wyszli na murawę z biało – czerwonymi flagami, a kibice odpalili biało czerwone race.

Uroczystości, które po raz pierwszy zostały zorganizowane w Drawsku Pomorskim na taką skalę, zakończyła msza świętaw intencji Powstańców Warszawskich.