Korzystanie z sygnału dźwiękowego jest ściśle określone przepisami?

Kierujący pojazdem może używać sygnału dźwiękowego w razie gdy zachodzi konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie.
Ponadto kierujący pojazdem w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami jest obowiązany do używania sygnału dźwiękowego w postaci krótkotrwałych sygnałów dźwiękowych podczas wykonywania manewru wyprzedzania lub omijania poza obszarem zabudowanym.

Zabrania się nadużywania sygnału dźwiękowego, a także używania sygnału dźwiękowego na obszarze zabudowanym, chyba że jest to konieczne w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem. Niedopuszczalne jest używanie klaksonu w celu „wyrażania emocji”, ponaglenia osoby, czy zwrócenia komuś uwagi.Za używanie sygnałów dźwiękowych na obszarze zabudowanym lub nadużywanie sygnałów dźwiękowych kierujący może być ukarany mandatem karnym w wysokości 100 złotych!

Tekst: sierż. Tomasz Kapusta [RD KWP Szczecin] Zdjęcie: Tomasz Jasyk [MAGAZYN DRAWSKI]


! Czekamy na Wasze informacje
magazyndrawski.pl - to portal z informacjami o Drawsku Pomorskim i regionie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce i bądź na bieżąco.
Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub inne zdarzenie? - pisz na magazyndrawski@gmail.com lub daj nam znać na facebookowym profilu Magazyn Drawski.