Swoją obecność na drawskim poligonie zaznaczyły słynne śmigłowce bojowe AH - 64 Apache z 3 Brygady Lotnictwa Bojowego US Army które mają za zadanie wspierać piechotę zmechanizowaną wojsk sprzymierzonych oraz osłaniać czołgi brygady pancernej.

Należące do Armii Amerykańskiej cztery śmigłowce AH - 64 Apache w tym dwa AH - 64 D Apache Longbow podczas ćwiczeń Defender 20 Plus zabezpieczają działania czołgów Abrams z 2. Zespołu Bojowego Brygady Pancernej Armii USA, oraz piechotę zmechanizowaną 3. Dywizja Piechoty na wozach bojowych M2 Bradley i 12 Brygady Zmechanizowanej na KTO Rosomak które wspólnie ćwiczą i realizują zadania na drawskim poligonie.

Apache został zaprojektowany jako bardzo wytrzymała maszyna zdolna do działań na pierwszej linii frontu w każdych warunkach pogodowych, w dzień i w nocy. Kabina załogi jest opancerzona.
Dzięki nowoczesnej aparaturze nawigacyjnej (w szczególności dzięki użyciu kamer na podczerwień) i awionice śmigłowiec może latać nawet przy całkowitym braku widoczności. Odczyty przyrządów pomiarowych podawane są na wyświetlaczu zintegrowanym z hełmem pilota (rzutnik monookularowy przy hełmie).
Naprowadzanie wieżyczki działka dokonywane jest poprzez obrót głowy pilota dzięki optycznemu monitorowaniu ruchów hełmu.Podczas projektowania Apache opracowano wiele nowatorskich rozwiązań. Jednym z nich jest jego wirnik skonstruowany z warstw włókien szklanych. Helikopter może kontynuować lot nawet z wielokrotnie przestrzelonymi łopatami.

Choć seryjnie produkowany już od 1982 ( pierwszy lot prototypowy - 30 września 1975r.) to śmigłowiec ten jest nadal jedną z najnowocześniejszych maszyn latających o bardzo skomplikowanej budowie.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Jasyk [MAGAZYN DRAWSKI]


! Czekamy na Wasze informacje
magazyndrawski.pl - to portal z informacjami o Drawsku Pomorskim i regionie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce i bądź na bieżąco.
Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub inne zdarzenie? - pisz na magazyndrawski@gmail.com lub daj nam znać na facebookowym profilu Magazyn Drawski.