Zaloguj się przez Drawsko Pomorskie MAGAZYN DRAWSKI niezależny portal informacji lokalnych

zapomniałem hasło
 

Dziś jest 22 August 2019r. jest to 234 dzień roku. Do końca roku pozostało 131 dni. Imieniny: Cezarego, Marii, Zygfryda ... wszystkim solenizantom składamy najserdeczniejsze życzenia 

Koszmar

2019-02-10 12:59:00 (komentarzy: 0, wyświetleń: 879)

Poleć na:          

Co się dzieje? Dlaczego ogarnia nas wszechobecna nienawiść, wrogość i nieufność? A przecież Polak podobno potrafi zrozumieć i wybaczyć… On chlubi się swoim katolicyzmem i codziennie mówi: ”…i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy…”, po czym zapomina o winach własnych, a odkrywa, analizuje i bada winy swoich bliźnich. Z tych badań, biadań i dociekań wynika, że TO ONI SĄ WINNI WSZYSTKIEMU !

Czy to jest prawda absolutna i niepodważalna? Nie! Zechciejmy spojrzeć spokojnie, obiektywnie i bez uprzedzeń na tych, którzy myślą inaczej. Bo demokracja to nie wolność paplaniny bezkarnej i bezrozumnej. Demokracja to odpowiedzialność za każdy indywidualny czyn i za każde słowo, to sztuka mądrego kompromisu.

Minęły dwa tygodnie od tragicznej śmierci Pawła Adamowicza (prezydenta Gdańska), a już słyszymy zewsząd domysły, sugestie oraz insynuacje, mówiące, że był to mord polityczny. Miały ucichnąć polityczne spory, miał ten tragiczny fakt stać się początkiem opamiętania, pojednania i zadumy. Tymczasem codzienne serwisy informacyjne radia i telewizji pokazują, że polska wolność i demokracja to piekło, jakiego nie było nigdy dotychczas. W czasach PRL-u nie było to możliwe , bo to były czasy zamordyzmu. Dzisiaj żyjemy w demokratycznej Polsce i… okazuje się, że wolność oraz demokrację pojmujemy jako niczym nie ograniczoną swobodę wszelkich działań oraz wypowiedzi obraźliwych, oszczerczych, kłamliwych. Nie odróżniamy pojęć: „demokracja” i „anarchia”. Polityka nie powinna być narzędziem szczucia ludzi przeciwko sobie, jak szczuje się psy, bo nie ma takich wartości, w imię których winniśmy się zabijać. Nie idźmy na lep kłamliwych haseł i na krętactwa polityków odpowiedzmy słowami J. Tuwima: „Bujać – to my, panowie szlachta!”

Kiedy zrozumiemy, że wolność i demokracja to nie anarchia? Kiedy potrafimy okiełznać naszą „świętą i bezinteresowną nienawiść”? A przecież wielu rozumie, że ta anarchia, ten potok oszczerstw i pomówień, to jest właśnie „szczery patriotyzm”(!).
Już starożytni mówili: ”Cokolwiek czynisz, czyń mądrze i przewiduj koniec”. My tego nie potrafimy, my potrafimy rozpamiętywać tylko swoje nieszczęścia i klęski. Znamy zapewne twierdzenie, że historia jest nauczycielką życia (historia magistra vitae est). Wyciągnijmy więc wnioski z własnej historii, pomyślmy o tym, dlaczego była tak okrutna: (rozbiory, wojny, okupacja, niechciany sowiecki model życia, czyli komunizm), po czym spróbujmy żyć i myśleć inaczej. Bo przecież temu wszystkiemu nie byli winni tylko jacyś„ONI”.

Miał rację Norwid, mówiąc: „Polacy- naród wspaniały, społeczeństwo żadne”.
A może byłoby najmądrzej i najuczciwiej, gdybyśmy naszym oszalałym z nienawiści politykom głośno, solidarnie i kategorycznie wyrazili swoje wotum nieufności? Niech zrozumieją, że nie chcemy i nie będziemy uczestniczyć w ich brudnej grze, więc kasztany z ognia będą wyjmować sami własnymi rękoma.

Tekst: Dla Magazynu Drawskiego - Eugeniusz Suchorypa

Wróć do listy »

Liczba komentarzy: 0

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto


Polecane foto-galerie:

XX Wojewódzka Olimpiada w Karate Kyokushin
Targi Ogrodnicze Drawsko Pomorskie
Orszak Trzech Króli 2019 r
100 DĘBÓW i KAPSUŁA CZASU
Projekt MODELARSKI w Jankowie
Zumba dla Jasia - Złocieniec 24.06.2018r
Boże Ciało 2018r
Dzień Strażaka Drawsko Pomorskie 2018r
FESTYN na ORLIKU
Majówka 2018r

Nasi partnerzy:


Ostatnio dodane firmyOstatnio dodane firmy:

BITWY ŁUCZNIKÓW (Archery Tag)
STEAK HOUSE & GRILL

Nazwa firmy:

STEAK HOUSE & GRILL

Lokalizacja, branża:

zachodniopomorskie | Restauracje

PREWEN-POŻ Zakład Pożarniczy

 
WYSZUKAJ FIRMĘ