„Rano 1 września 1939 r. obudził mnie huk samolotów. W chwilę potem usłyszałem przeraźliwy świst i wybuch bomby na terenie ogrodu szpitalnego. Była to pierwsza bomba, która w ogóle padła na Wieluń. Po wybuchu bomby część budynku, w którym ja mieszkałem, a mieszkałem na terenie szpitala w budynku gospodarczym, zaczęła się walić. [...] Przed budynkiem zastałem kilka płaczących sióstr szpitalnych. Kazałem im biec do ogrodu i kłaść się na ziemię, sam zaś chciałem się udać do szpitala. Zobaczyłem jednak nawracające samoloty i również pobiegłem do sióstr do ogrodu i położyłem się na ziemi. Słyszałem w tym czasie krzyki i jęki z zawalonego budynku gospodarczego, gdzie zostały przywalone gruzem pracownice kuchni, które od wczesnych godzin rannych przygotowywały śniadanie. Nawracające samoloty powtórnie zrzuciły bomby na szpital. [...] Gdy minął pierwszy nalot [...] udałem się do płonącego szpitala. Na schodach przed wejściem leżał zabity człowiek. Nie był to jednak chory, lecz ktoś, kto przybiegł tu z miasta. Na chodniku przed szpitalem również leżeli zabici. [...] W zawalonym szpitalu jakakolwiek pomoc z naszej strony była bezskuteczna. Drugi budynek szpitalny, gdzie było położnictwo, miał całkowicie zerwany od podmuchu eksplodującej bomby dach” (zeznania świadka Zygmunta Patryna, 1974 r., archiwum IPN).

O godzinie 4.45 niemiecki pancernik szkolny „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska, bronionej przez załogę (około 200 żołnierzy) pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego. Przez 7 dni bohatersko odpierała ona powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu.

Uroczystości upamiętniające 81 rocznicę wybuchu II wojny światowej odbyły się na cmentarzu wojennym w Drawsku Pomorskim gdzie odprawiona została Msza Święta w intencji żołnierzy polskich poległych w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939 roku, celebrowana przez księdza kapelana Rafała Dańca oraz księży proboszczów drawskich parafii.
Uroczystości odbyły się zgodnie z ceremoniałem wojskowym - kompania honorowa i poczet sztandarowy wystawiony został przez Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko.
Hymn narodowy odegrała młodzieżowa orkiestra z Drawska Pomorskiego. W uroczystościach wzięli również żołnierzy Armii Stanów Zjednoczonych. Wszyscy zebrani złożyli wieńce pod pomnikiem i zapalili znicze na grobach poległych.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Jasyk [MAGAZYN DRAWSKI]


WARTO PRZECZYTAĆ - "1 września 1939r."