A jak śpiewać, to już śpiewać,

od nieba do ziemi, w polskiej wierze,

bratnio, szczerze, a między swojemi.”

 

Maria Konopnicka

23 listopada 1985r. w Suliszewie z inicjatywy pań z Koła Gospodyń Wiejskich założony został zespół śpiewaczy, któremu nadano nazwę „Pomorzanki”. Kierownikiem zespołu została Pani Mieczysława Andrykowska, która pracowała wtedy w Spółdzielni Mleczarskiej. Ówczesny dyrektor Drawsko Pomorskiego Ośrodka Kultury pan Jarosław Zduńczyk powierzył opiekę artystyczną nad zespołem młodziutkiemu instruktorowi Januszowi Olechnowiczowi. Zespół zaczął się spotykać w świetlicy wiejskiej w Suliszewie, uczyć się piosenek, do których panie same układały słowa, a melodie dodawał instruktor. W pierwszym składzie zespołu było 14 pań i jeden pan, a pierwszy występ i od razu pierwszy sukces „Pomorzanek” to główna nagroda podczas Prezentacji Wsi Koszalińskiej w Połczynie Zdroju w  1986r.Zespół występuje w strojach ludowych regionu krakowskiego, gdyż większość pieśni i piosenek w jego repertuarze też pochodzi z tego regionu.     W swym repertuarze „Pomorzanki” mają także pieśni wielkopostne, kolędy, pastorałki, pieśni okazjonalne ,dożynkowe, biesiadne. Każdego roku uczestniczą w przeglądach twórczości amatorskich zespołów ludowych, powiatowych, regionalnych, jak również na szczeblu wojewódzkim. Wielokrotnie były też laureatem takich konkursów. Zespół miał również okazję występować na scenie w drawskim Parku Chopina wraz ze znakomitym aktorem, miłośnikiem folkloru, Panem Wojciechem Siemionem. Utwory śpiewane przez zespół są bardzo melodyjne, łatwo „wpadają w ucho” i stąd wzięła się też ich popularność  i wysoka pozycja na Ludowej Liście Przebojów Radia Koszalin. Przyjacielem zespołu jest Pan Władysław  Król  wieloletni redaktor Radia Koszalin, ogromny sympatyk kultury ludowej, z którego inicjatywy zespół mógł nagrać swoje przeboje w studio radiowym. Swoimi występami zespół uświetniał wiele imprez folklorystycznych, tj. Gminne Święto Plonów, Dożynki Powiatowe, Turniej Sołectw, ale bawił także gości podczas spotkań seniorów i emerytów.
Od 29 lipca 2005r. zespół znajduje się w Ogólnopolskim Rejestrze Zespołów Ludowych w Lublinie. Obecnie kierownikiem i instruktorem zespołu jest pan Józef Zawadzki.

Obecny skład:

 1. Dorota Dudzik
 2. Weronika Zbożnik
 3. Teresa Kostyk
 4. Lucyna Bokwa
 5. Helena Szymczak
 6. Maria Maksymiuk
 7. Maria Kowalik
 8. Krystyna Ślusarska
 9. Barbara Mazur
10. Maria Skwirowska
11. Jadwiga Sudoł
12. Mieczysława Andrykowska

1. Marian Bryl
2. Wiesław Szubert
3. Ryszard Ślusarski

Instruktor  Józef zawadzki

Zapraszamy serdecznie na festyn rodzinny z okazji 30-lecia pracy artystycznej zespołu śpiewaczego „POMORZANKI" Suliszewo, 15 sierpnia 2015r.

Program
14.00 - msza św. w kościele pw. Chrystusa Króla
15.00 - uroczystości jubileuszowe i koncert zespołu „Pomorzanki"
15.30 - program artystyczny w wykonaniu zespołów:
„DIABAZ" wraz z kapelą z Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim
„RADOŚĆ" z Linowna
„DARSKOWIACY" z Darskowa
19.00 - koncert zespołu „GRUPO COSTA"

Info [Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim] Foto: Tomasz Jasyk [MAGAZYN DRAWSKI]

Reklama: